Congresul Internațional al Dascălilor din România și al Dascălilor de Etnie Română de peste Hotare | 24-28 iulie 2023 | Vicovu de Jos, jud. SUCEAVA actualizare

Publicare de articole pentru volumul DASCĂLI ROMÂNI DE PRETUTINDENI ÎN SLUJBA CULTURII ȘI SPIRITUALITĂȚII ROMÂNE editat de Casa Corpului Didactic George Tofan Suceava pentru simpozionul educațional transfrontalier desfășurat în cadrul Congresului Internațional al Dascălilor din România și al Dascălilor de Etnie Română de peste Hotare https://arboroasa.org/…/congresul-international-al…/

Publicarea este gratuită iar volumul va avea referent științific și va fi publicat în format electronic pe site-ul instituției – articolele respectând tematica vor fi transmise pe adresa până la 31 august și vor prezenta biografii culturale ale învățătorilor, profesorilor/dascălilor din întreg cuprinsul țării și al comunităților istorice românești, dascăli români care, pe lângă activitatea didactică în învățământul preuniversitar sau universitar, au adus contribuții la viața culturală a comunităților, a școlilor, universităților etc.

Click pentru Download FORMAT ARTICOL

REFLECTAREA EVENIMENTULUI ÎN PRESĂ

Congresul Internaţional al Dascălilor din România și al Dascălilor de Etnie Română de peste Hotare

https://basilica.ro/profesorii-romani-din-romania-si-ucraina-s-au-reunit-la-un-congres-desfasurat-in-nordul-si-sudul-bucovinei/

https://rgnpress.ro/2023/07/28/congresul-international-al-dascalilor-din-romania-si-al-dascalilor-de-etnie-romana-de-peste-hotare-desfasurat-in-nordul-si-sudul-bucovinei/

https://mesageruldenord.ro/congresul-international-al-dascalilor-din-romania-si-al-dascalilor-de-etnie-romana-de-peste-hotare/

https://www.ccdfocsani.ro/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=853&Itemid=25

CLICK pentru completare Formular general de înscriere la activitățile congresului

CLICK pentru completare Formular de participare la Balul Dăscălimii Arborosene

CLICK pentru descărcare Format articol publicare în volumul ISBN Dascăli români de pretutindeni în slujba culturii și spritualității române, Editura Casei Corpului Didactic George Tofan Suceava

CLICK pentru descărcare Invitație la BALUL DĂSCĂLIMII ARBOROSENE. Serată culturală declamativă dansantă

Excursie metodică de cooperare transfrontalieră, vizită la școlile din comunitatea românească din Ucraina | Transportul de la punctul de trecere a frontierei Vicovu de Sus-Crasna până în comuna Ciudei (15-20 min distanță) este pus la dispoziție gratuit

– participanții vor primi o mapă a excursiei metodice, cu documente care certifică prezența la simpozion, conferință de lansare a Proiectului CLLIC – Cogniție. Lectură Lingvistică. Identitate. Cultură finanțat de DRP, în beneficiul comunității educaționale din Comunitatea Integrată Ciudei, acorduri de parteneriat cu instituții educaționale din comunitate și cu 6 asociații pentru cultură și lectură etc.

DATELE DE IDENTIFICARE FISCALĂ:
Asociația CCPCT Arboroasa
(Asociația Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Arboroasa )

Cod de identificare fiscală
(CIF):42446271
CONT CURENT: RO96BTRLRONCRT0543544801 (lei)
CONT CURENT: RO46BTRLEURCRT0543544801 (euro)
Banca Transilvania, Sucursala George Enescu Suceava
La descrierea tranzacției se vor menționa: Donație CONGRES / Balul Dăscălimii NUMELE și
PRENUMELE cadrului didactic participant, nr. persoane – 1 pers./2 pers. dacă veniți cu
însoțitor.

PARTICIPAREA LA TOATE ACTIVITĂȚILE PLANIFICATE VA FI CERTIFICATĂ CU DIPLOME ȘI ADEVERINȚE SEMNATE DE INSTITUȚIILE ȘI ORGANIZAȚIILE PARTENERE ALE ASOCIAȚIEI CCPCT ARBOROASA:

🟦Universitatea Ștefan cel Mare din Suceava

🟦Biblioteca Universității Ștefan cel Mare din Suceava

🟦Casa Corpului Didactic George Tofan Suceava

🟦Centrul Bucovinean de Artă din Cernăuți – Ucraina / Școala Populară de Artă și Civilizație Românească Ciprian Porumbescu din Cernăuți

🟦6 asociații pentru cultură și lectură din Regiunea Cernăuți, Ucraina / școli și licee din Comuna Ciudei – Ucraina

🟦 Asociația Învățătorilor Vrânceni

🟦Asociația Dascălilor Bihoreni

🟦Asociația Învățătorilor Bucovineni George Tofan din fostul județ Rădăuți

Alte asociații ale învățătorilor din județele României, care ne-au contactat pentru a confirma participarea la activitățile planificate în Bucovina (lista organizațiilor partenere va fi actualizată prin completare)

MAPA PARTICIPANȚILOR VA CUPRINDE:

 • Diplomă de participare la Conferință Internațională de Pedagogie
 • Diplomă de participare la Simpozionul Internațional Dascăli bucovineni în slujba culturii și spiritualității române
 • Diplomă de participare la Simpozionul Cultural Omagial Ciprian Porumbescu
 • Certificat de formare profesională avizat de Casa Corpului Didactic George Tofan Suceava
 • Diplomă de participare la seminar internațional de formare profesională în domeniul educației pentru patrimoniu cultural
 • Adeverință de participare la eveniment de lansare de carte pedagogică & sesiune științifică
 • Certificate de parteneriat cultural-educațional pentru anul școlar 2023-2024 cu Asociația Arboroasa și 6 asociații pentru cultură și lectură nou înființate de asociația noastră în comunitatea educațională românească din Regiunea Cernăuți în vederea implementării Programului REUNIUNEA PENTRU LECTURĂ – Cercuri de lectură și cultură tradițională românească pentru 1500 de copii și tineri români din Ucraina, cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni
 • Adeverințe de participare la Conferința de lansare a proiectului CLLIC – Cogniție. Lectură Lingvistică. Identitate. Cultură , un proiect-program integrat de intervenție educațională pentru formarea profesională a personalului didactic de etnie română din Regiunea Cernăuți-Ucraina, vizând consolidarea identității lingvistice a tinerelor generații de români din Nordul Bucovinei – Ucraina. Proiectul a primit o finanțare de 283.448 lei de la Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și reprezintă componenta de formare profesională a formatorilor în cadrul programului REUNIUNEA PENTRU LECTURĂ inițiat de asociația noastră în sprijinul comunității educaționale din Regiunea Cernăuți
 • Publicare de articole pentru volumul DASCĂLI ROMÂNI DE PRETUTINDENI ÎN SLUJBA CULTURII ȘI SPIRITUALITĂȚII ROMÂNE – Casa Corpului Didactic George Tofan din Suceava alocă gratuit cod ISBN pentru publicarea volumului la Editura Casei Corpului Didactic (publicarea este gratuită iar volumul va avea referent științific și va fi publicat în format electronic pe site-ul instituției) – articolele respectând tematica vor fi transmise pe adresa  și vor prezenta biografii culturale ale învățătorilor, profesorilor din întreg cuprinsul țării și al comunităților istorice românești, dascăli români care, pe lângă activitatea didactică, au adus contribuții importante la viața culturală a comunităților. Exemple de dascăli-cărturari bucovineni: Dimitrie Onciul, Ion Nistor, Zaharia Voronca, Alexandru Voevidca, Ioan Vicoveanu, Ion G Sbiera, George Tofan, Domițian Spînu etc etc.
 • Scrisoare de mulțumire
 • Adeverințe de participare și organizare pentru evenimentul cultural intitulat Balul Dăscălimii Arborosene
 • Adeverințe de donație pentru organizare de eveniment cultural al breslei profesorale, care vor conține sumele donate
 • Alte surprize personalizate pentru evenimentul pregătit cu minuțiozitate de asociația noastră.

PENTRU INFORMAȚII SUPLIMENTARE NE PUTEȚI TRANSMITE EMAIL LA ADRESA sau puteți contacta pe facebook președintele asociației – Prof. drd. Maria Calancea, Prof. dr. Gicu Valentin Dogaru – membru al Asociației Arboroasa și al comitetului organizatoric.

De asemenea, pentru comunicare colectivă, vă invităm pe grupul facebook al asociației noastre https://www.facebook.com/groups/2218141365036866

În spiritul ospitalității și al înțelepției care caracterizează toți bucovinenii, vă așteptăm cu drag în Bucovina conform programului stabilit!

În săptămâna 24-29 iulie 2023 (ultima săptămână a lunii iulie), Asociația Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Arboroasa – președinte, prof. Maria Calancea, va organiza activitățile și lucrările Congresului Internațional al Dascălilor din România și al Dascălilor de Etnie Română de peste Hotare – un eveniment al breslei profesorale de la toate nivelurile de învățământ din țară și din comunitățile românești din vecinătatea granițelor României.

TEMATICA GENERALĂ pe care asociația noastră a propus-o pentru lucrările congresului din acest an este Pedagogia identității și educația pentru patrimoniu cultural. Identitate culturală și educație națională: sinergia cultură-educație-valori, iar activitățile se vor desfășura în contextul Anului cultural Ciprian Porumbescu, instituit de Senatul Românei pentru celebrarea a 170 de ani de la naşterea şi comemorarea a 140 de ani de la moartea compozitorului Ciprian Porumbescu, pentru a omagia spiritul, geniul și patriotismul celui pentru care țara, limba, tradițiile și muzica au fost mai presus de propria libertate și viață.

Din programul Congresului (25, 26, 27, 28 iulie 2023) vor face parte următoarele activități (lista este în curs de actualizare, pe măsură ce primim confirmări):

🟦Conferința Pedagogică Internațională Pedagogia de patrimoniu. Identitate culturală și educație națională: sinergia cultură-educație-valori | vor conferenția profesioniști și distinse personalități din domeniul științelor educației, studiilor culturale, istoriei, artelor, antropologiei culturale, psihologiei culturale și sociale.

Locație: Centrul Cultural Sofia Vicoveanca, Vicovu de Jos

🟦Lansarea cărții monografice Etnopedagogie și educație, autor prof. univ. dr. hab. Nicolai Silistraru – Universitatea Pedagogică de Stat Ion Creangă din Chișinău

|Din cuprinsul lucrării: Fundamentele pedagogiei populare și etnopedagogiei, Educația prin muncă ca domeniu principal al educației și pedagogiei populare, Educația omului ideal în pedagogia populară, Educația morală – pivotul spiritual în pedagogia populară, Mediul etnic al copiilor, Rolul educatorului în pedagogia populară, Actualitatea pedagogiei populare – forme, modalități, influențe

Locație: Centrul Cultural Sofia Vicoveanca, Vicovu de Jos

🟦Bune practici, profesioniști și creatori de resurse educaționale în domeniul educației pentru patrimoniu cultural și în domeniul educației muzeale

| invitați:

Dr. Laurențiu Dragomir, restaurator la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti, cercetător, reprezentant Asociaţia pentru Protecţia Patrimoniului București (asociație profesională)

Muzeul Național al Bucovinei – principalul operator cultural din județul Suceava și cel mai reprezentativ pentru regiunea de nord-est a României

Locație: Centrul Cultural Sofia Vicoveanca, Vicovu de Jos

🟦Simpozion cultural omagial Ciprian Porumbescu |170 | 140 |

| invitați:

Institutul Bucovina al Academiei Române

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni

Facultatea de Istorie și Geografie, Universitatea Ștefan cel Mare Suceava

Muzeul Național al Bucovinei

Arhiepiscopia Sucevei și a Rădăuților

Centrul Universitar Nord din Baia Mare

Catedra de Filologie Română din cadrul Universității Naționale Yurii Fedkovici, Cernăuți – Ucraina

🟦Întâlnire la scenă deschisă cu o partitură muzicală istorică – Ciprian Porumbescu și Craiu Nou, prima operetă cultă românească | spectacol de operetă pentru dascălii prezenți la Balul Dăscălimii Arborosene (click pentru a urmări evenimentul Facebook), MIERCURI – 26 iulie 2023 ;

🟦Vernisarea expoziției itinerante Ciprian Porumbescu – 170. O viață, o epocă, un ideal dedicată marelui compozitor și patriot Ciprian Porumbescu, realizată de specialiști de la Muzeul Național al Bucovinei

Expoziția realizată într-un format atractiv conține panouri cu informații, mărturii și evocări despre diverse aspecte din viața lui Ciprian Porumbescu: copilăria și primii ani de școală la Ilișești, perioada în care a fost elev la Suceava, „Academia” de lăutari de la Stupca – școală de muzică autentică, Serbarea de la Putna din 1871, perioada în care a fost student la teologie și filozofie în Cernăuți, Societatea studențească ,,Arboroasa” și temnița habsburgică, Berta – o iubire imposibilă, perioada studenției de la Viena, cea în care a fost profesor de muzică la Brașov și premiera Operetei ,,Crai Nou”. Expoziția mai cuprinde și secțiunile „Sfârșitul tragic al unui nemuritor artist”, „În memoria posterității”, precum și imagini de la Casa și Muzeul Memorial Ciprian Porumbescu.

LOCAȚIE: Esplanada Centrului Cultural Sofia Vicoveanca, Vicovu de Jos

🟦Recital Extraordinar închinat compozitorului Ciprian Porumbescu susținut de maestrul violonist Nicolae Hacman, etnic român decorat cu titlul onorific “Artist Emerit al Ucrainei”; recital-concert al Orchestrei de copii și tineri Mugurel a Școlii Populare de Artă și Civilizație Românească Ciprian Porumbescu din Cernăuți – dirijor, Nicolae Hacman;

🟦Excursie metodică interdisciplinară în nordul Bucovinei, Comunitatea Teritorială Unită Ciudei (cea mai mare comună românească din Ucraina) – * participanții au nevoie de pașaport pentru trecerea frontierei:

 • Conferința de lansare a Programului “Cercuri de lectură și cultură românească pentru tinerele generații de români din nordul Bucovinei” inițiat de Asociația Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Arboroasa, în curs de implementare în satele Ciudei, Igești, Budineț, Cireș, Davideni, Pătrăuții de Sus cu sprijinul financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni – un proiect amplu care reunește 1500 de copii și tineri etnici români și 150 de cadre didactice de etnie română din comunitățile vizate;
 • Prezentarea proiectului CLLIC – Cogniție. Lectură Lingvistică. Identitate. Cultură, un program integrat de formare profesională și dezvoltare de resurse educaționale metodice și științifice adresat profesorilor români din nordul Bucovinei, inițiat de Asociația CCPCT Arboroasa cu sprijinul financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni;
 • Simpozionul internațional Dascăli bucovineni în slujba culturii și spiritualității române, la Casa de Cultură Ciudei, Regiunea Cernăuți – Ucraina;
 • Vizitarea școlilor românești din comunitate;
 • Vizită la mormântul lui Iancu Flondor, Storojineț;
 • Vizită la Universitatea din Cernăuți, fosta Reședință a mitropoliților Bucovinei și Dalmației, obiectiv inclus în Patrimoniul Mondial UNESCO;

🟦Seminar internațional de formare profesională: Etno-didactică și pedagogie de patrimoniu, cu formatori invitați de la Filiala Iași a Academiei Române, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Muzeul Național de Artă al României, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală din Chișinău, Universitatea din Novi Sad (Serbia) – Departamentul de Limba și Literatura Română (din Serbia va fi prezentă și o delegație a românilor din Valea Timocului);

🟦BALUL DĂSCĂLIMII ARBOROSENE. Serată culturală declamativă dansantă

click AICI PENTRU A ACCESA EVENIMENTUL CREAT PE FACEBOOK

Balul Dăscălimii Arborosene este un eveniment cultural de breaslă, inițiat de Asociația Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Arboroasa, care își propune să devină, an de an, o tradiție a dascălilor din sudul și din nordul Bucovinei.

Această primă ediție se transpune într-o serată culturală artistică, declamativă și dansantă dedicată «Anului Cultural Ciprian Porumbescu» pentru celebrarea a 170 de ani de la nașterea compozitorului Ciprian Porumbescu și comemorarea a 140 de ani de la moartea sa.  Evenimentul face parte din seria activităților Congresului.

DIN PROGRAMUL SERATEI […]

OMAGIU VALORILOR CULTURALE ROMÂNEȘTI

— Întâlnire la scenă deschisă cu o partitură muzicală istorică (spectacol de operetă pentru dascălii prezenți la eveniment): Opereta «Crai Nou» de Ciprian Porumbescu – prima operetă cultă românească

— Simpozion cultural

«Ciprian Porumbescu | 170 de ani de la naștere, 140 de ani de la moarte»

— Recitaluri-concert

Recital extraordinar dedicat compozitorului Ciprian Porumbescu, susținut de maestrul violonist Nicolae Hacman de la Filarmonica de Stat din Cernăuți, etnic român decorat cu titlul onorific Artist Emerit al Ucrainei

Orchestra Mugurel a Școlii Populare de Artă și Civilizație Românească Ciprian Porumbescu din Cernăuți condusă de maestrul Nicolae Hacman

— Cină formală  cu meniu inclus (3 feluri de mâncare, apă minerală/plată, băuturi răcoritoare, vin)

— Surprize culturale și personalități-invitați de onoare

— Activități: dans, discursuri, interacțiune socială, tombolă

ACOMPANIAMENT MUZICAL DANSANT de cu seară până-n zori: Taraful Florin Mucea și invitații – artiști consacrați din Bucovina și tineri interpreți de folclor autentic din zone etnofolclorice și istorice reprezentative ale țării

ȚINUTA OBLIGATORIE

White Tie și/sau Black Tie (ținută compusă din alb și/sau negru)

Panglică tricoloră la piept – veți primi din partea organizatorilor

Domnii: White Tie și/sau Black Tie (ținută compusă din alb și/sau negru)

Doamnele: White Tie/Black Tie (ținută compusă din alb / negru), accesoriu roșu la coafură

🟦Excursie documentară la bisericile și mânăstirile pictate din Bucovina incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO, Casa Memorială Ciprian Porumbescu de la Stupca;

IMPORTANT

1. Pentru înscrierea la Balul Dăscălimii Arborosene și la celelalte activități planificate veți contacta Asociația CCPCT Arboroasa (descarcă invitația).

2. Prezența la fiecare din activitățile/manifestările incluse în programul Congresului va fi atestată cu diplome, certificate de formare profesională, certificate de parteneriat cultural-educațional, planuri metodice, adeverințe de participare, adeverințe de donație, scrisoare de mulțumire – care vor compune MAPA CONGRESULUI și MAPA SERATEI CULTURALE.

Documentele vor fi vizate de organizatori și parteneri.

Distribuire:
Tweet

6 Replies to “Congresul Internațional al Dascălilor din România și al Dascălilor de Etnie Română de peste Hotare | 24-28 iulie 2023 | Vicovu de Jos, jud. SUCEAVA actualizare”

 1. Vă felicitam pentru atractivele activități propuse! Ne dorim să fim prezenți la Congres. Așteptăm condițiile și modul de înscriere! Cu respct, prof Cecilia Zmău- Iași

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *